free website hit counter fikapau.se - Våren är här!
Advertisement
Advertisement

spacer.png, 0 kB

Våren är här!

fjril.jpg

Äntligen är våren här! Nu börjar alla vårtecken dyka upp!

 

Det är svårt att tro att det är vårmånad. Det har bara varit plusgrader några dagar, dessförinnan har det varit bitande kallt och folk har desperat skrikit ut sin längtan efter sommar och sol. Snön ligger i drivor på gatorna och hemma hos mig så är det så mycket snö att jag inte ser ut från mitt ena fönster. Kommer det någonsin att bli vår igen eller är vi dömda att leva resten av våra liv i något som liknar en arktisk istid? Nej, jag kan glatt meddela att så är inte fallet. Våren är på väg.

På bara några dagar så har jag upptäckt två stycken trevliga vårtecken, som skvallrar om att vintern snart borde vara över. För några dagar sedan så hittade jag och min syster en liten fjäril som hade bestämt sig för att nu fick det vara nog med att vara i vinterdvala, och gav sig ut för att pröva lyckan. Vi lyckades med att fånga den på foto.

Men detta är inte allt. I morse när det var dags för frukost och man slängde en blick ut genom fönstret så såg man minsann en fågel sittandes på altanräcket. Detta tyder på att flyttfåglarna är på väg hemåt igen och det är nog ett positivt tecken för alla solälskande sommarfantaster.

Så ge inte upp. Rätt som det är så är all snö borta och man kan sticka ner till stranden för att umgås med alla solbrända badentusiaster. Snart.

 

 

 Foto av Jonna Malmqvist                                                                        Text av Philip Malmqvist

Kommentarer (0) >>
Kommentera
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Ange tecknen i rutan


busy
Publicerad ( 2010-05-06 )
 
spacer.png, 0 kB